Tüp Bebek

Tüp Bebek Nedir? Tüp Bebek Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Tüp BebekTüp bebek, kadınların hamile kalmasına yarımcı olan en yaygın üreme teknolojisidir. İn vitro fertilizasyon olarak da isimlendirilen bu yöntem sayesinde pek çok çift çocuk sahibi olabilmektedir.

Tüp bebek nedir, in vitro fertilizasyon yöntemi nasıl uygulanır, tüp bebek yöntemi başarılı mıdır sorularının kapsamlı yanıtlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Tüp Bebek Nedir?

İn vitro fertilizasyon (tüp bebek) veya kısa adıyla IVF, kadınların hamile kalmasına yardımcı olan en yaygın üreme teknolojisi türüdür. Fertilite (üreme) ve genetik sorunları olan çiftlerin sıkça başvurduğu bir yöntemdir.

İn vitro fertilizasyon halk arasında tüp bebek yöntemi olarak bilinir. Bebek sahibi olmak isteyen ancak sonuç alamayan çiftlerin sıkça başvurduğu bir yöntemdir.

Tüp bebek işlemi kısaca şu adımları içerir:

 • Anne adayının yumurtalıklarından olgun yumurtalar toplanır.
 • Yumurtalar, baba adayından alına sperm ile laboratuvar ortamında döllenir.
 • Döllenen yumurta anne rahmine yerleştirilir.

İn vitro fertilizsayon kısaca bu şekilde açıklanabilir. Yazımızın alt bölümünde tüp bebek yönteminin adım adım detaylarını bulabilirsiniz.

IVF yöntemi, yardımcı üreme teknolojilerinin en etkili şeklidir. Bu işlemde annenin kendi yumurtaları ve eşin kendi spermi kullanılır.

İn vitro fertilizasyon, 12 aylık korumasız düzenli ilişkiden sonra hamile kalamayan çiftler için ideal bir yöntemdir. IVF şu durumlarda uygun bir seçenektir:

 • Anne ve babanın açıklanamayan kısırlığa sahip olması
 • Doğurganlık ilaçlarının işe yaramaması durumunda
 • İntrauterin tohumlama (IUI) tedavisine rağmen sonuç alınamaması
 • Anne adayının fallop tüplerinin tıkalı olması

Tüp bebek yöntemi ile sağlıklı bir bebek sahibi olma şansınız vardır. Yaşınız, infertilite nedeni gibi pek çok faktör tüp bebek yönteminin başarısını etkilemektedir.

İn vitro fertilizasyon yöntemi zaman alıcı olabilir. Yeni bir yöntem olduğu için nispeten pahalı bir yöntemdir. Bazen çoğul gebelikle sonuçlanabilmektedir.

Tüp bebek hakkında bilgi almak için bir doğum uzmanıyla görüşmelisiniz. IVF yönteminin nasıl çalıştığını, potansiyel risklerini ve size ait kısırlığı tedavi etmeye uygun olup olmadığını doktorunuz yardımıyla öğrenebilirsiniz.

Tüp Bebek Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Tüp bebek yönteminin uygulanma prosedürü işlemin yapılacağı kliniğe göre farklılık gösterebilir. IVF genellikle şu adımları içerir:

 1. Adet Döngüsünün Bastırılması

İşlemin ilk adımı anne adayının adet döngüsünün bastırılmasıdır. Doğal adet döngüsünün bastırılması için yaklaşık olarak 2 hafta boyunca günlük enjeksiyon yapılacaktır.

 1. Süper Yumurtalar

Enjeksiyonlar, folikül uyarıcı hormon (FSH) içerir. FSH, yumurtalıklarda normalden daha fazla yumurta üretilmesini sağlar. Vajinal ultrason taramaları ile yumurtalıklardaki süreç yakından takip edilir.

 1. Yumurtaların Toplanması

Olgunlaşan yumurtalar “foliküler aspirasyon” adı verilen küçük bir cerrahi işlemle toplanır. Vajinadan yumurtalıkların içerisine doğru ince bir iğne iletilir.

İğne, bir emme cihazına bağlıdır. Bu cihaz olgunlaşan yumurtaları sırayla emer. Yapılan araştırmalar, toplanan yumurta sayının 15 olmasının başarılı bir hamilelik oluşturmak için uygun olduğunu göstermiştir.

 1. Yumurtaların Döllenmesi

Toplanan yumurtalar, baba adayından alınan spermler ile bir kaba yerleştirilir. Çevresel etmenler ularak uygun olan bir odada birkaç saat içinde spermin yumurtaya girmesi beklenir.

Bazen spermler doğrudan yumurtaya enjekte edilir. Bu işleme intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (CSI) adı verilir.

Toplanan yumurtalar sperm ile döllendikten sonra uygun bir çevre koşulunda izlenir. Bir süre sonra döllenen yumurta bölünmeye başlar.

Hazırlanan döllenmiş ve birkaç defa bölünmüş yumurtalardan sadece biri veya ikisi transfer için seçilir. Anneyi embriyo transferine hazırlamak için progesteron ve hCG hormonu verilir.

 1. Embriyo Transferi

Hazırlanmış sağlıklı embriyolar anne rahmine yerleştirilir. Bazen rahim içerisine birden fazla embriyo yerleştirilir.

Embriyo transferi imce bir tüp veya ince bir kateter kullanılarak yapılır. Yerleştirilen embriyo rahim zarına yapışırsa sağlıklı bir embriyo büyümesi başlayabilir.

Tüp Bebek Uygulaması Başarılı Mıdır?

Tüp bebek yöntemi ile pek çok çift çocuk sahibi olmuştur. Teknolojinin gelişmesi ile uygulama başarısı artmaya deva etmektedir.

Yapılan bir araştırmaya göre başarı oranları şöyledir:

 • 35 yaşın altındaki kadınlar için %32.2
 • 35-37 yaşlar arasındaki kadınlar için %27.7
 • 38-39 yaşlar arasındaki kadınlar için %20.8
 • 40-42 yaşlar arasındaki kadınlar için %13.6

Başarı oranları pek çok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir. IVF yöntemini uygulayacak kliniği başarı oranı da bu konuda oldukça önemlidir.

Tüp bebek uygulamasının başarısını etkileyen faktörler şunlardır:

 • Anne yaşı
 • Hamile kalınmaya çalışılan süre
 • Kısırlığa yol açan neden
 • Daha önce bebek sahip olma – olmama
 • Kullanılacak prosedür

Tüp bebek yöntemi, en yaygın kullanılan ve oldukça başarılı olan bir teknolojik üreme türüdür. Bir doğum uzmanı ile görüşerek tüp bebek hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.