Doğum

Doğum Nasıl Gerçekleşir? Doğumun Aşamaları Nelerdir?

DoğumGebelik, yaklaşık olarak 40 haftalık bir dönemi kapsar. Bu dönemin sonunda bebeğiniz dünyaya gelmeye hazırdır. Ancak öncesinde meşakkatli bir süreç vardır; doğum.

Her doğum, bir hamilelikten diğerine benzersiz süreçleri içerir. Bazen birkaç saat sürebildiği gibi bazen de çok daha uzun sürebilir.

Doğumun nasıl ve ne kadar sürede gerçekleşeceğini tahmin etmek oldukça güçtür. Ancak tipik bir olay sırası vardır. Bu yazıda doğumun tüm aşamalarını detaylarıyla beraber bulabilirsiniz.

1. Doğumun İlk Aşaması

Doğum eyleminin ilk aşaması, doğum sancıları ile başlar. Bu aşamada rahimin alt ucu olan serviksde bazı değişiklikler gözlenir.

Serviksde meydana gelen değişiklikler şunlardır:

 • Açılır (genişler)
 • Yumuşar
 • Kısalır
 • İncelir

Tüm bu değişiklikler serviskin silinmesi olarak da isimlendirilebilir. Serviksin silinmesi ve kasılmaların başlaması ile bebeğin doğum kanalına ilerlemesi gerçekleşir.

Doğumun ilk aşaması, üç adımdan oluşan doğum sürecinin en uzun dönemidir. Bu dönem erken doğum sancısı ve aktif kasılma dönemi olarak ikiye ayrılır.

Erken Doğum Sancısı

Erken doğum sancılarının başladığı bu dönemde rahim ağzı genişler. Düzensiz sıklıkta hafif kasılmalar ortaya çıkar.

Rahim ağzı açılmaya başladığında vajinadan pembe veya kırmızı renkte bir kan akıntısı gelebilir. Gelen bu sıvı, hamilelik esnasına servikal açıklığı kapatan mukus tıkacıdır.

Erken sancı döneminin ne kadar süreceği tahmin edilemez. İlk kez anne olacak kadınlar içi bu süre 1 saat ila 1 gün arasında değişebilmektedir. Sonraki doğumlarda bu sürenin daha kısa olacağı görülecektir.

Birçok kadın için erken doğum süreci çok rahatsız edici değildir. Kendinizi rahatlatmaya çalışmanız oldukça önemlidir.

Erken doğum sanıcılarının görüldüğü bu dönemde şunları yapabilirsiniz:

 • Yürüyüşe çıkmak
 • Dinlendirici müzikler dinlemek
 • Doğum esnasında kullanılacak nefes tekniklerini denemek
 • Zaman zaman uzanma pozisyonunu değiştirmek

Doğumun bu erken döneminde bir sağlık kuruluşuna gitmeli ve tıbbi destek almalısınız. Suyunuz gelirse veya ciddi vajinal kanamanız olursa derhal bir sağlık kuruluşuna ulaşınız.

Aktif Kasılma Dönemi

Doğumun asıl başlama noktası bu dönemdir. Serviksiniz bebeğin başından silinecek ve toplam genişliği 10 cm’ye ulaşacaktır.

Bu dönemde kasılmalar çok şiddetlenecek ve daha düzenli bir hal alacaktır. Kasılmalar arasındaki süre gitgide azalacaktır.

Aktif kasılmaların olduğu bu süre zarfında bacaklarınızda kramplar oluşabilir ve bulantı hissedebilirsiniz. Aktif kasılma döneminde amniyon sıvısının gelmesi (suyun gelmesi) en önemli olaylardan birdir.

Zamanla heyecanınız ve ağrı düzeyiniz artacaktır. Aktif doğum süreci 4 ila 8 saat kadar sürebilmektedir. Rahim ağzı ortalama olarak saatte 1 cm genişlemektedir.

Artan kasılmalarınız ve ağrılarınız için nefes ve rahatlama tekniklerini denemelisiniz. Bu dönemde şunları yapabilirsiniz:

 • Pozisyonunuzu zaman zaman değiştirin
 • Ilık bir duş alın
 • Kasılmalarınız geldiği esnada ıkınarak yardımcı olun
 • Ara ara yürüyün
 • Kasılma geçtikten sonra karnınıza masaj yapın

Aktif kasılma evresinin son bölümü oldukça yoğun ve acı verici olabilir. Kasılmaların sıklığı birbirine oldukça yaklaşacak ve her 60 – 90 saniyede bir kasılmalar ortaya çıkacaktır.

Bu dönemde bel ve rektum bölgesinde baskı hissedebilirsiniz. Kasılmalar boyunca nefes alışverişinize dikkat etmelisiniz. Bebeğin geçiş evresi 15 ila 60 dakika sürebilir.

2. Bebeğin Doğumu

DoğumDoğumun ikinci aşamasında bebeğin doğumu gerçekleşir. Bebeğin dünyaya gelmesi için doğum kanalından geçmesi gerekir. Bu süreç birkaç dakikadan birkaç saate kadar değişebilmektedir.

Bu süre ilk kez anne olacak kadınlarda ve epidural anestezi altında daha uzun sürebilmektedir. Doğumun daha hızlı ve sağlıklı gerçekleşmesi için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Bunlar:

 • Kasılma esnasında bebeğinizi aşağıya doğru itin.
 • Doğum uzmanı ne zaman ıkınmanız gerektiğini size söyleyecektir.
 • Nefes alışverişinizi kontrol edin.
 • Kasılma aralarında dinlenin, yeni kasılma ile beraber daha güçlü itin.

Bebeğin başı doğduktan sonra vücudunun ger kalan kısmı kısa bir süre sonra gelecektir. Doktorunuz ve hemşireniz bu dönemde size bilgiler verecek ve sizi yönlendirecektir.

Bebek doğduktan sonra ağrınız dramatik şekilde azalacaktır. Bu aşamadan sonra doğumun üçüncü faslı olan plasentanın çıkışı gerçekleşecektir.

3. Plasentanın Çıkışı

Bebeğiniz doğduktan sonra büyük bir rahatlama hissedeceksiniz. Sağlık personelleri bebeğinizi güvene alacak ve doğumun geri kalan bölümü olan plasentanın çıkışı için sizinle ilgilenilecektir.

Plasentanın çıkışı ortalama olarak 5 ila 30 dakika kadar sürebilmektedir. Bazı doğumlarda bu süre daha da uzun olabilmektedir.

Plasentanın çıkışını beklerken rahatlayın. Doğumun en sancılı ve zor kısımları bitti, ağrılarınız azaldı. Kısa bir süre sonra odanızda bebeğinizi kucağınızda tutuyor olacaksınız.

Plasentanın çıkışını beklerken hafif kasılmalar yaşanmaya devam eder. Kısa aralıklı ve az acılı kasılmalardır bunlar. Plasentanın çıkışı için doktorunuz göbeğinize bir dizi masaj uygulaması yapabilir.

Çıkan plasenta doğum uzmanı tarafından kontrol edilecektir. Plasentanın tamamen rahimden çıkması kanama ve enfeksiyonun engellenmesi açısından oldukça önemlidir.

Plasentanın çıkışı sonrasında kasılmalarınız hafif hafif devam edecektir. Bu sayede uterusun boyutu gitgide küçülecektir.

Doğum genel hatlarıyla bu aşamaları içerir. Doğum olayı gerçekleştikten sonra bebeğinizle bu özel anın tadını çıkarın. Bunca çaba ve acı karşılığını verdi. Bebeğiniz artık kucağınızda.